רועי ליס - פסיכולוג חינוכי מומחה

מומחה בטיפול קוגניטיבי - התנהגותי

ארגז הכלים והמשחקים של טיפול בהפרעת קשב וריכוז

הופכים משחקים מוכרים לכלי טיפול ואימון לשיפור תפקודים ניהוליים

קל ללכת לאיבוד בטיפול בילדים עם הפרעת קשב וריכוז. לעיתים קרובות אנחנו המטפלים מרגישים שהתזזיתיות, המוסחות, הקושי להתמקד במשימה לאורך זמן, דבקים גם בנו ובטיפול שמתפזר ומאבד את יעילותו.

טיפול בילדים ובני נוער המתמודדים עם הפרעת קשב, על אף המורכבות שבו, יכול להיות כיף גדול עבור המטופלים וגם עבורנו.כיום אנחנו מבינים שהמפתח הוא הבנת הקשר שבין הפרעת קשב ובין התפקודים הניהוליים: קשב, אימפולסיביות, סדר וארגון, שליטה רגשית, מעברים וגמישות מחשבתית.
תפקודים ניהוליים אלו זקוקים לאימון וחיזוק אצל ילדים המתמודדים עם הפרעת קשב וריכוז .

משחקים הם דרך מהנה, יעילה ונהדרת ללמד, לתרגל ולאמן ילדים ובני נוער לשיפור התפקודים הניהוליים. בסדנה בת שני חלקים, נכיר את התפקודים הניהוליים השונים ונלמד כיצד ניתן להעריך אותם. נבין ביחד כיצד להתאים משחקים מוכרים כגון חתחתול, טאקי, שרלוק ועוד, וכיצד לשחק בהם נכון, על מנת לעשות בהם שימוש ככלי טיפולי מהנה ויעיל באימון תפקודים ניהוליים עם ילדים ובני נוער.

קצת עלי

מדריך בהסמכה בטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) בילדים ונוער, מטפל בביו פידבק ובסכמה תרפיה.

מרצה בעבר באוניברסיטה העברית בירושלים, באוניברסיטת תל אביב ובמכללה האקדמית קריית אונו.

ספרי הראשון "מיתולוגיות ארגוניות" אותו כתבתי בשיתוף עם פרופסור ישראל כ"ץ, פורסם בשנה הקודמת בהוצאת רסלינג. את השנים האחרונות בחיי המקצועיים הקדשתי לטיפול במאות ילדים, בני נוער והוריהם, במגוון רחב של קשיים והתמודדויות, תוך כדי שימוש נרחב במשחקים מוכרים ככלים טיפוליים.

מאמר שפורסם בפסיכולוגיה עברית- לשחק CBT: טיפול קוגניטיבי התנהגותי באמצעות משחק (CBPT) – מדריך למשחקים

הזמינו מקום עכשיו
מכירה מוקדמת - 199 ש"ח במקום 249 ש"ח
הסדנה מיועדת לפסיכולוגים, מטפלים, עובדים סוציאלים ואנשי חינוך.
הסדנה מוקלטת וניתן יהיה לצפות בהקלטה עד 30 יום לאחר סיומה.
ארגז הכלים והמשחקים של הפרעת קשב וריכוז - חלק א'
02/07/2023

מפגש ראשון:
נכיר את התפקודים הניהוליים השונים, את חשיבותם להבנה שלנו של פרופילים שונים בהפרעת קשב וריכוז והפרעות נוספות.
נלמד כיצד לבנות תכנית טיפולית מותאמת אישית למטופלים שלנו, על פי מאפייניהם וצרכיהם הייחודיים.
נכיר אסטרטגיות נפוצות מתוך פרוטוקולים לטיפול בהפרעת קשב וריכוז, וטכניקות מגוונות המאפשרות מענה טיפולי יעיל לקשיים בתפקודים הניהוליים השונים.

ארגז הכלים והמשחקים של הפרעת קשב וריכוז - חלק ב'
04/07/2023

מפגש שני:
נלמד אילו משחקים מוכרים מתאימים לטיפול, תרגול ואימון עבור כל אחד מן התפקודים הניהוליים השונים.
מבין כל המשחקים בארגז שלנו, טאקי, חתחתול, חלומו, שרלוק, ארבע בשורה, מנקלה, הרמז, פיקולו ,ג'אנגל ספיד, מלך הפלאפל ועוד, נראה אילו משחקים קשורים לאינהיבציה, אילו משחקים מאפשרים תרגול ואימון של גמישות מחשבתית, ואילו קשורים לזיכרון עבודה, ניטור ותכנון וארגון.
נדגים כיצד יש לשחק בהם על מנת לעשות בהם שימוש ככלים טיפוליים יעילים ומהנים.

מטפלים מספרים על הסדנה

בשמת פלוטניק מ.א בחינוך, מטפלת CBT
קרא עוד
"משחקים למיניהם היו אצלי מאז ומתמיד חלק בלתי נפרד מהטיפול בילדים ובמתבגרים (ולפעמים גם במבוגרים...), אבל הסדנה של רועי גרמה לי לראות את המשחקים המצויים אצלי בקליניקה באור אחר. היא העשירה מאד את הידע שלי באשר לשימוש מושכל בהם, וחשפה בפני אספקטים רבים נוספים של שילובם בטיפול ובהדרכת הורים, החל מתרומתם לסיפוק צרכים שחסרונו גורם למצוקה, דרך תרומתם לטיפול בחרדות, בניהול כעסים, בתיפקודים ניהוליים ועוד. רועי אף נותן דגש מיוחד ליישומים של המשחקים בגישת ה-cbt בצורה המאפשרת שימוש מיידי בקליניקה. בקיצור-סדנה מומלצת ביותר שתגרום לכל אחד להסתכל בצורה שונה על המשחקים בהם אנו משתמשים תדיר.."
דינה רדימטפלת CBT
קרא עוד
29/11/2022 חלק ב' טיפול בקשב וריכוז באמצעות משחק מפגש שני נלמד אילו משחקים מוכרים מתאימים לטיפול, תרגול ואימון עבור כל אחד מן התפקודים הניהוליים השונים. מבין כל המשחקים בארגז שלנו, טאקי, חתחתול, חלומו, שרלוק, ארבע בשורה, מנקלה, הרמז, פיקולו ,ג'אנגל ספיד, מלך הפלאפל ועוד, נראה אילו משחקים קשורים לאינהיבציה, אילו משחקים מאפשרים תרגול ואימון של גמישות מחשבתית, ואילו קשורים לזיכרון עבודה, ניטור ותכנון וארגון. נדגים כיצד יש לשחק בהם על מנת לעשות בהם שימוש ככלים טיפוליים יעילים ומהנים. - סגור הזמנת מקום מטפלים מספרים על הסדנה "ממליצה על הסדנה של רועי ליס, הסדנה מרחיבה את ארגז הכלים ותורמת למפגש חוויתי, רועי מלמד עקרונות לשימוש במשחקים מוכרים וזמינים - חתחתול, טאקי ,ארבע בריבוע ועוד, ככלים טיפוליים למגוון קשיים של ילדים."
נחמה קניטליועצת חינוכית, מטפלת קוגניטיבית - התנהגותית.
קרא עוד
"ממליצה מאד על הסדנא של רועי, שחושפת את המטפלים לכלי טיפולי נהדר: המשחק. ראשית, באמצעות המשחק נוצר דיאלוג בין המטפל למטופל וקשר ראשוני שיכול לעקוף התנגדויות לטיפול מצד הילד. המשחק מסייע לילדים ולבני נוער לבטא את עצמם לאו דווקא באופן מילולי, וכך נחשפים בפני המטפל מחשבות, רגשות והתנהגויות של המטופלים. החשיבות של הסדנא היא בלימוד הדרכים השונות, הלכה למעשה, לשימוש במשחקים עבור גילאים שונים, ביישום בתחומים שונים כמו: שליטה בכעסים, התמודדות עם חרדות, הקניית מיומנויות חברתיות ועוד. ניתן גם ללמד הורים איך להתמודד בבית עם ילדיהם באמצעות המשחק. גם בנושא זה רועי נוגע. לסיכום, הסדנא מועילה ומעשירה מאד! "
הקודם
הבא
פסיכולוג חינוכי מומחה