רועי ליס

טיפול בהפרעת קשב וריכוז

לא קל להיות ילד או מתבגר המתמודד עם הפרעת קשב וריכוז. במהלך השנים הייתה ויש לי הזכות לעבוד עם ילדים מקסימים, חכמים, בעלי מוטיבציה גבוהה להצליח בלימודים, שנכשלו פעם אחר פעם כיוון שהתקשו להישאר קשובים לאורך זמן, לשבת במקום שיעור שלם, לעקוב אחרי הוראות המורה ולשים לב לפרטים הקטנים בכל מבחן.

הם רוצים מאד שיהיו להם חברים, אבל הנטייה שלהם להתפרץ לדברי אחרים, קשיים במיומנויות חברתיות והתפרצויות זעם שלעיתים גם מסבכות אותם באירועים משמעתיים בבית הספר, גורמים להם לחוויה של דחייה חברתית מתמשכת ובדידות.

הם מנסים להיות ילדים טובים בבית, אבל הקשיים שלהם נתפסים לעיתים קרובות כזלזול וכחוסר אכפתיות על ידי הוריהם ובני המשפחה.

זה גם לא קל להיות הורים של ילד המתמודד עם הפרעת קשב וריכוז. הקניית הרגלים, הצבת גבולות, פעולות פשוטות של יום יום, דברים שאתם מצליחים לעשות בקלות עם הילדים האחרים שלכם, נכשלים פעם אחר פעם. לעיתים קרובות נראה שהפרעת הקשב והריכוז מדביקה את כל הבית ומוציאה את כולם מאיזון.

כיוון שהפרעת קשב וריכוז מופיעה ומשפיעה בכל תחומי החיים, המרכיב החשוב ביותר בטיפול הוא עבודה משותפת של כל המבוגרים המשמעותיים: ההורים, המחנכת, מדריכים בחוגים, וכמובן הפסיכולוג המטפל. הטיפול בהפרעת קשב וריכוז כולל למידה ותרגול של מיומנויות של ויסות רגשי, שליטה בכעסים, רכישת מיומנויות שמירה על קשב לאורך זמן, הדרכת הורים והקניה של הרגלים מותאמים בבית ובבית הספר, ולעיתים קרובות גם שינויי תזונה. הטיפול התרופתי, לגביו מתייעצים איתי הורים רבים, הוא גורם משמעותי המשפר באופן דרמטי את איכות החיים של הילד, כאשר הוא ניתן לאחר אבחון ובאופן מדויק.

בעזרת טיפול מקצועי, שיטתי ומקיף, נוכל לשפר את איכות החיים בבית ובבית הספר ולהוביל להטבה משמעותית בהישגים בבית הספר, בתחום החברתי ובדימוי העצמי של ילדכם.